/* */
Skogsbiolog Sebastian Kirppu. Fotograf: Marcus Westberg.
Sebastian Kirppu är skogsbiolog, föreläsare och kursledare inom skogsinventering. Under många år har han arbetat med naturvärdesinventering av skog för bland annat Skogsstyrelsen, skogsbolag, Länsstyrelser och ideella organisationer. Med sin djupa kunskap, smittande entusiasm och förmåga att levandegöra skogens ekosystem har han två gånger nominerats till Årets naturvägledare av SLU Centrum för naturvägledning (CNV). Han har också medverkat i Sommar i P1, Naturmorgon, Mitt i naturen och i Vetenskapens världs serie Slaget om skogen.
Sebastian brinner för den biologiska mångfalden och de gamla skogarnas unika värden.
– Det är inte träden som är skogen. Skogen är allt som lever där – hela ekosystemet, säger han.
– Just därför är tiden som skogen får vara i fred avgörande för de hotade arter som är beroende av långsam, naturlig skogsdynamik.
Med sin erfarna blick och långa fälterfarenhet är Sebastian en av de främsta i landet på att hitta skyddsvärd skog. Det vill säga platser med höga naturvärden som behöver bevaras. Hans gedigna erfarenhet och skarpa öga gör honom till en ovärderlig kraft i arbetet med att hitta och kunna bevara gammelskog i Sverige. Sebastians engagemang för skogens biologiska mångfald har förärat honom utmärkelser som Årets Miljöhjälte 2011 (WWF), Silverfalken 2016 (SNF), Sture Centerwalls pris 2018 (Kungliga vetenskapsakademin) och Artdatabankens Naturvårdspris 2023 (SLU).
Vid hans sida verkar även en annan hängiven naturvårdare – Pia Edfors. Hon är trädgårdsmästaren som bytte prydnadsrabatter mot gammelskog. Efter tjugo år inom trädgård och trädvård bestämde hon sig för att följa sin inre kompass och utbildade sig inom naturvård, biologi och skogsbad. Idag är hon egenföretagare och arbetar med naturvärdes- och trädinventeringar över hela landet, året runt – alltid med lupp och kamera i packningen.
En glad Pia som funnit ny lokal för Liten kandelabersvamp, rödlistad som CR.
Hon beskriver känslan av att gå i gammal barrnaturskog som magisk:
– Det är som en skattjakt! Att upptäcka de arter som bara finns där tiden fått verka ostört, är något av det mest fascinerande jag vet.
Bosatt på en stor skogstomt i skärgården utanför Nynäshamn, omgiven av hav, träd och tystnad, hämtar hon dagligen kraft och inspiration i naturen, antingen från löpturer i terrängen, med hundarna i skogen eller sittandes stilla i mossan med kameran i handen. Hennes närbilder på naturens små mirakel har också visats i utställningar, och vissa motiv blir senare förebilder för hennes konst.
Tillsammans utgör Sebastian och Pia starka krafter i vårt naturkunniga expertteam. Deras passion för skog, artmångfald och ekologisk förståelse samt deras förmåga att hitta just de skogar som behöver skyddas gör dem till ovärderliga resurser i arbetet för ett rikare, vildare och mer levande skogslandskap.